Modern Forms Fans | FR-W1815-80L-GH/WG | Windflower Collection | Bronze / Dark | 80"Ceiling Fan
15.00 (in)
Available To Order: 70 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Windflower
Light Source:
LED
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Style 2:
Transitional
Bulb Base:
LED Module
Fan Rpm:
77
Blade Span:
80"
CRI:
90
Motor Size:
168 X 30
Canopy Dimensions:
5.91"
Bulb Type:
Module
Width:
80
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Lumens:
2041
Number Of Bulbs:
1
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 23.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Fan Electricity Use:
36
Fan Speed:
6
Rated Average Life:
Voltage:
120 Volt
Blade Type:
ABS
Height:
15
Light Kit:
Included
Dimmable?:
Yes
Colour Temperature:
Reverse Air:
Yes
Fan Downrod:
6"
Fan Control:
Wall Control
Finish:
Bronze / Dark
Category:
Fans
Blade Finish:
Weathered Gray
Fan Mounting System:
Downrod
Sub Category:
Wet Location
Product Specifications
Collection:
Windflower
Light Source:
LED
Vendor Rated Waterproof
Style 2:
Transitional
Bulb Base:
LED Module
Fan Rpm:
77
Blade Span:
80"
CRI:
90
Motor Size:
168 X 30
Canopy Dimensions:
5.91"
Bulb Type:
Module
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Lumens:
Number Of Bulbs:
1
Light Bulb Requirement::
Fan Electricity Use:
36
Fan Speed:
Rated Average Life:
Voltage:
120 Volt
Blade Type:
ABS
15
Light Kit:
Included
Dimmable?:
Colour Temperature:
Reverse Air:
Fan Downrod:
6"