Modern Forms Fans | FR-W1815-60L-GH/WG | Windflower Collection | Bronze / Dark | 60"Ceiling Fan
15.00 (in)
Available To Order: 69 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Bulb Type:
Module
Fan Rpm:
138
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 23.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Light Source:
LED
Fan Speed:
Finish:
Bronze / Dark
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Weathered Gray
Fan Downrod:
6"
Lumens:
2041
Bulb Base:
LED Module
Collection:
Windflower
Width:
60
Colour Temperature:
3000
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Span:
60"
Height:
15
Motor Size:
168 X 30
Dimmable?:
Yes
Reverse Air:
Yes
Fan Air Flow:
Style 2:
Transitional
Blade Type:
ABS
Fan Control:
Wall Control
Fan Electricity Use:
33
Rated Average Life:
Light Kit:
Included
Downrod
CRI:
90
Category:
Fans
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Bulb Type:
Module
Fan Rpm:
138
Light Bulb Requirement::
Light Source:
LED
Fan Speed:
Finish:
Bronze / Dark
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Weathered Gray
Fan Downrod:
6"
Lumens:
Bulb Base:
LED Module
Collection:
Windflower
Voltage:
120 Volt
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Span:
60"