Modern Forms Fans | FR-W1814-60L35MBDK | Woody Collection | Black | 60"Ceiling Fan
13.00 (in)
Available To Order: 43 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Woody
Height:
13
Width:
60
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Lumens:
1600
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
1
Finish:
Black
Style 2:
Transitional
Bulb Type:
Module
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
7268
Canopy Dimensions:
7"
Fan Rpm:
144
CRI:
90
Style 1:
Contemporary Modern
Colour Temperature:
Rated Average Life:
Bulb Base:
LED Module
Motor Size:
125 X 20
Fan Downrod:
4.5"
Blade Span:
60"
Blade Type:
ABS
Reverse Air:
Yes
Light Source:
LED
Light Kit:
Included
Fan Speed:
6
Fan Electricity Use:
31
Blade Finish:
Distressed Koa
Collection:
Woody
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
13
Light Bulb Requirement::
Lumens:
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
1
Finish:
Black
Style 2:
Transitional
Bulb Type:
Module
Canopy Dimensions:
7"
Fan Rpm:
144
CRI:
90
Style 1:
Contemporary Modern
Colour Temperature:
Rated Average Life:
Bulb Base:
LED Module
Motor Size:
125 X 20
Fan Downrod:
4.5"
Blade Span:
60"