Modern Forms Fans | FR-W1814-60L-MB/DK | Woody Collection | Black | 60"Ceiling Fan
13.00 (in)
Available To Order: 43 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Width:
60
Bulb Base:
LED Module
Height:
13
Number Of Bulbs:
1
Voltage:
120 Volt
Rated Average Life:
50000
Fan Air Flow:
7268
Collection:
Woody
Blade Span:
60"
Lumens:
Colour Temperature:
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Light Source:
LED
Style 1:
Transitional
Finish:
Black
Motor Size:
125 X 20
Fan Downrod:
4.5"
Bulb Type:
Module
Category:
Fans
Light Kit:
Included
Blade Type:
ABS
CRI:
90
Fan Electricity Use:
31
Fan Mounting System:
Downrod
Fan Speed:
Wet Location
Reverse Air:
Yes
Dimmable?:
Yes
Canopy Dimensions:
7"
Fan Rpm:
144
Blade Finish:
Distressed Koa
Product Specifications
Bulb Base:
LED Module
13
Number Of Bulbs:
1
Voltage:
120 Volt
Rated Average Life:
Fan Air Flow:
Collection:
Woody
Blade Span:
60"
Lumens:
Colour Temperature:
Light Bulb Requirement::
Light Source:
LED
Style 1:
Transitional
Finish:
Black
Motor Size:
125 X 20
Fan Downrod:
4.5"
Bulb Type:
Module
Category:
Fans
Light Kit:
Included
Blade Type:
ABS
CRI:
90
Fan Electricity Use:
31
Fan Mounting System:
Downrod
Fan Speed:
Wet Location
Reverse Air:
Dimmable?:
Canopy Dimensions:
7"