Modern Forms Fans | FR-W1811-54-GH/WG | Aviator Collection | Bronze / Dark | 54"Ceiling Fan
10.53 (in)
Available To Order: 74 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Rpm:
162
Style 1:
Motor Size:
125 X 20
Blade Span:
54"
Fan Downrod:
4.5"
Reverse Air:
Yes
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Light Source: LED
Finish:
Bronze / Dark
Collection:
Aviator
Width:
54
Height:
10.53
Blade Finish:
Weathered Gray
Light Kit:
Adaptable
Canopy Dimensions:
7"
Fan Electricity Use:
31
Fan Mounting System:
Downrod
Light Source:
LED
Product Specifications
Fan Rpm:
162
Style 1:
Motor Size:
125 X 20
Blade Span:
54"
Fan Downrod:
4.5"
Reverse Air:
Yes
Light Bulb Requirement::
Finish:
Bronze / Dark
Collection:
Aviator
Blade Finish:
Weathered Gray
Light Kit:
Adaptable
Canopy Dimensions:
7"