Modern Forms Fans | FR-W1803-52L-35-BZ | Axis Collection | Bronze / Dark | 52"Ceiling Fan
14.80 (in)
Available To Order: 107 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Axis
Fan Rpm:
154
Lumens:
1600
Bulb Base:
LED Module
Width:
52
Colour Temperature:
3500
Fan Electricity Use:
28
Blade Finish:
Bronze
Rated Average Life:
Height:
14.8
Reverse Air:
Yes
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
5.91"
Fan Downrod:
4.5"
Finish:
Bronze / Dark
Blade Span:
52"
Category:
Fans
Motor Size:
125 X 20
Collection:
Axis
Fan Rpm:
154
Lumens:
Bulb Base:
LED Module
Colour Temperature:
Fan Electricity Use:
28
Blade Finish:
Bronze
Rated Average Life:
14.8
Reverse Air:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
5.91"
Fan Downrod:
4.5"
Finish:
Bronze / Dark
Blade Span:
52"