Modern Forms Fans | FR-W1803-52L-27-BZ | Axis Collection | Bronze / Dark | 52"Ceiling Fan
14.80 (in)
Available To Order: 106 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Lumens:
1600
Collection:
Axis
Width:
52
Canopy Dimensions:
5.91"
Height:
14.8
Fan Air Flow:
5053
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
LED
Fan Electricity Use:
28
Fan Rpm:
154
Rated Average Life:
Finish:
Bronze / Dark
Motor Size:
125 X 20
Bulb Base:
LED Module
ABS
Reverse Air:
Yes
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Bronze
Blade Span:
52"
Collection:
Axis
Canopy Dimensions:
5.91"
14.8
Fan Air Flow:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
LED
Fan Electricity Use:
28
Fan Rpm:
154
Rated Average Life:
Finish:
Bronze / Dark
Motor Size:
125 X 20
Bulb Base:
LED Module
ABS
Reverse Air:
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Bronze
Blade Span:
52"