Modern Forms Fans | FR-W1801-60L-SS | Wynd Collection | Pewter, Nickel, Silver | 60"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 111 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Material:
Aluminum, ABS Blades, With Acrylic Lens
Style 2:
Transitional
Style 1:
Contemporary Modern
Height:
14
Lumens:
1600
Collection:
Wynd
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Module
Blade Type:
ABS
Motor Size:
125 X 30
Bulb Base:
LED Module
Width:
60
Canopy Dimensions:
5.91"
Rated Average Life:
50000
Downrod
Fan Air Flow:
Blade Span:
60"
Category:
Fans
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Stainless Steel
Fan Rpm:
124
Material:
Style 2:
Transitional
Style 1:
Contemporary Modern
14
Collection:
Wynd
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Module
Blade Type:
ABS
Motor Size:
125 X 30
Bulb Base:
LED Module
Canopy Dimensions:
5.91"
Downrod
Fan Air Flow:
Blade Span:
60"
Category:
Fans
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Stainless Steel
Fan Rpm:
124
120 Volt
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.