Modern Forms Fans | FR-W1801-60L-MW | Wynd Collection | White | 60"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 422 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Blade Span:
60"
Collection:
Wynd
Fan Rpm:
124
Width:
60
Style 1:
Transitional
Number Of Bulbs:
1
Rated Average Life:
50000
Colour Temperature:
3000
Bulb Type:
Module
Lumens:
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Light Source:
LED
CRI:
90
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Voltage:
120 Volt
Blade Type:
ABS
Material:
Aluminum, ABS Blades, With Acrylic Lens
Bulb Base:
LED Module
Canopy Dimensions:
5.91"
Height:
14
Motor Size:
125 X 30
Fan Control:
Remote
Fan Downrod:
4.5"
Finish:
White
Fan Air Flow:
Light Kit:
Included
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Matte White
Fan Speed:
6
Sub Category:
Wet Location
Fan Mounting System:
Downrod
Product Specifications
Blade Span:
60"
Collection:
Wynd
Fan Rpm:
124
Style 1:
Transitional
Number Of Bulbs:
1
Rated Average Life:
Colour Temperature:
Bulb Type:
Module
Lumens:
Light Bulb Requirement::
Light Source:
LED
CRI:
90
Vendor Rated Waterproof
Voltage:
120 Volt
Blade Type:
ABS
Material:
Bulb Base:
LED Module
Canopy Dimensions:
5.91"
14
Motor Size:
125 X 30
Fan Control:
Remote
Fan Downrod:
4.5"
Finish:
White
Fan Air Flow:
Light Kit:
Included
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Matte White
Fan Speed:
6
Sub Category:
Wet Location
Fan Mounting System:
Downrod
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.