Modern Forms Fans | FR-W1801-52L-SS | Wynd Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 130 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
120 Volt
Style 2:
Colour Temperature:
3000
Canopy Dimensions:
5.91"
Wynd
Fan Electricity Use:
29
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Span:
52"
Rated Average Life:
50000
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Stainless Steel
Bulb Base:
LED Module
Fan Speed:
6
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Reverse Air:
120 Volt
Style 2:
Canopy Dimensions:
5.91"
Wynd
Fan Electricity Use:
29
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Span:
52"
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Stainless Steel
Bulb Base:
LED Module
Fan Speed:
6
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Reverse Air:
14
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.