Modern Forms Fans | FR-W1801-52L-27-SS | Wynd Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 115 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Material:
Stainless Body With ABS Blades
Fan Electricity Use:
29
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Collection:
Wynd
Style 1:
Transitional
CRI:
90
Voltage:
120 Volt
Fan Downrod:
4.5"
Height:
14
Light Source:
LED
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Bulb Base:
LED Module
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Dimmable?:
Yes
Rated Average Life:
50000
Lumens:
1600
Blade Finish:
Stainless Steel
Width:
52
Fan Control:
Remote
Fan Mounting System:
Downrod
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
5.91"
Motor Size:
125 X 30
Blade Span:
52"
Reverse Air:
Yes
Fan Rpm:
168
Fan Speed:
6
Light Kit:
Included
Bulb Type:
Module
Sub Category:
Wet Location
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Material:
Stainless Body With ABS Blades
Fan Electricity Use:
29
Light Bulb Requirement::
Collection:
Wynd
Style 1:
Transitional
CRI:
90
Voltage:
120 Volt
Fan Downrod:
4.5"
14
Light Source:
LED
Vendor Rated Waterproof
Bulb Base:
LED Module
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Dimmable?:
Rated Average Life:
Lumens:
Blade Finish:
Stainless Steel
Fan Control:
Remote
Fan Mounting System:
Downrod
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
5.91"
Motor Size:
125 X 30
Blade Span:
52"
Reverse Air:
Fan Rpm:
168
Fan Speed:
6
Light Kit:
Included
Bulb Type:
Module
Sub Category:
Wet Location
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" works great in living rooms and medium-sized spaces, and the 60" is great for large spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.