Matthews Fan Company | AK-BN-BK-72 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 108 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulbs Not Included
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
72"
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Rpm:
107
Width:
72
Fan Air Flow:
8869
Blade Finish:
Matte Black
Product Specifications
Bulbs Not Included
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
72"
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Rpm:
107
Wet Location
Fan Air Flow:
8869
Blade Finish:
Matte Black
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.