Matthews Fan Company | AK-BK-BK-72 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 108 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Air Flow:
8869
Collection:
Alessandra
Style 2:
Restoration
Blade Finish:
Matte Black
Width:
72
Fan Downrod:
10"
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
107
Sub Category:
Wet Location
Product Specifications
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Air Flow:
8869
Collection:
Alessandra
Style 2:
Restoration
Blade Finish:
Matte Black
8
Fan Downrod:
10"
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
107
Sub Category:
Wet Location
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.