Matthews Fan Company | AK-BK-GA-42 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 33 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Span:
42"
Width:
42
Collection:
Alessandra
Height:
8
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Fan Downrod:
10"
Sub Category:
Wet Location
Fan Control:
Remote Control
Fan Speed:
6
Finish:
Bronze / Dark
Fan Rpm:
192
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Span:
42"
Collection:
Alessandra
8
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Fan Downrod:
10"
Sub Category:
Wet Location
Fan Control:
Remote Control
Fan Speed:
6
Finish:
Bronze / Dark
Fan Rpm:
192
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.