Matthews Fan Company | AK-BK-MWH-42 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 209 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Alessandra
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
192
Fan Air Flow:
5741
Finish:
Bronze / Dark
Blade Finish:
Matte White
Sub Category:
Wet Location
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Width:
42
Blade Span:
42"
Height:
8
6
Style 2:
Restoration
Fan Control:
Remote Control
Product Specifications
Collection:
Alessandra
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
192
Fan Air Flow:
5741
Finish:
Bronze / Dark
Blade Finish:
Matte White
Sub Category:
Wet Location
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Blade Span:
42"
8
6
Style 2:
Restoration
Fan Control:
Remote Control
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.