Matthews Fan Company | AK-BK-BK-42 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 152 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Finish:
Bronze / Dark
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
192
Width:
42
Style 1:
Contemporary Modern
Height:
8
Collection:
Alessandra
Blade Finish:
Matte Black
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Blade Span:
42"
Style 2:
Restoration
Sub Category:
Wet Location
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
Finish:
Bronze / Dark
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
192
Style 1:
Contemporary Modern
8
Collection:
Alessandra
Blade Finish:
Matte Black
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Blade Span:
42"
Style 2:
Restoration
Sub Category:
Wet Location
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.