Visual Comfort Fan | 3MAVR52BSKOA | Maverick Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52"Ceiling Fan
11.70 (in)
Available To Order: 164 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Material:
Steel
Canopy Dimensions:
6.4"
Fan Air Flow:
5889
Voltage:
120 Volt
Style 2:
Sub Category:
Damp Location
Blade Finish:
Koa/Koa
Fan Downrod:
6"
Width:
52
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Bulbs Not Included
Material:
Steel
Canopy Dimensions:
6.4"
Fan Air Flow:
5889
Voltage:
120 Volt
Style 2:
Sub Category:
Damp Location
Blade Finish:
Koa/Koa
Fan Downrod:
6"
Link
52
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fans
The Maverick 52 in Brushed Steel w Koa Blades features an 85.0 X 28.0 6-speed motor with a Thirteen-degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor, and super energy-efficiency, the 52" Maverick II ceiling fan features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick has a 52-inch blade sweep and a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for living rooms, great rooms, or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds. It reverses and is available in six distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades, Matte Black housing with Matte Black blades and Matte White housing with Matte White blades. All versions feature beautiful hand-carved balsa wood blades. ENERGY STAR qualified. Maverick fans are damp-rated and may be used indoors and in covered outdoor spaces.