Visual Comfort Fan | 3MAVR52BS | Maverick Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52"Ceiling Fan
11.70 (in)
Available To Order: 267 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Material:
Steel
Style 1:
Contemporary Modern
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Maverick
Fan Air Flow:
5889
Height:
11.7
Voltage:
120 Volt
Fan Mounting System:
Downrod
Spec Sheet:
Link
Style 2:
Transitional
Fan Electricity Use:
27
Canopy Dimensions:
6.4"
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Blade Finish:
Dark Walnut/Dark Walnut
Fan Control:
Handheld Remote, 6-speed, Reverse
Width:
52
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Category:
Fans
Motor Size:
85.0 X 28.0
Order Minimum:
1
Sub Category:
Damp Location
Fan Downrod:
6"
Product Specifications
Material:
Steel
Style 1:
Contemporary Modern
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Maverick
Fan Air Flow:
5889
11.7
Voltage:
120 Volt
Fan Mounting System:
Downrod
Spec Sheet:
Link
Style 2:
Transitional
Fan Electricity Use:
27
Canopy Dimensions:
6.4"
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Blade Finish:
Dark Walnut/Dark Walnut
Fan Control:
52
Vendor Rated Water Resistant
Category:
Fans
Motor Size:
85.0 X 28.0
Order Minimum:
1
Sub Category:
Damp Location
Fan Downrod:
6"
The Maverick 52 in Brushed Steel w Dark Walnut Blades features an 85.0 X 28.0 6-speed motor with a Thirteen-degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor, and super energy-efficiency, the 52" Maverick II ceiling fan features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick has a 52-inch blade sweep and a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for living rooms, great rooms, or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds. It reverses and is available in six distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades, Matte Black housing with Matte Black blades and Matte White housing with Matte White blades. All versions feature beautiful hand-carved balsa wood blades. ENERGY STAR qualified. Maverick fans are damp-rated and may be used indoors and in covered outdoor spaces.