Matthews Fan Company | AKLK-BN-BW-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 81 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Bronze / Dark
Glass:
White
Colour Temperature:
2700
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Rated Average Life:
Width:
42
Fan Rpm:
192
Collection:
Alessandra - LK
6
Blade Span:
42"
Remote Control
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Bronze / Dark
Glass:
White
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Rated Average Life:
Fan Rpm:
192
Collection:
Alessandra - LK
6
Blade Span:
42"
Remote Control
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.