Matthews Fan Company | AKLK-BK-GA-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 33 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Glass:
White
Light Source:
LED
Width:
42
CRI:
90
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 2:
Restoration
Finish:
Bronze / Dark
Light Kit:
Integrated
Bulb Base:
Integrated
Yes
Bulb Type:
LED
Fan Speed:
6
Collection:
Alessandra - LK
Sub Category:
Damp Location
Colour Temperature:
2700
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Height:
8
Rated Average Life:
Fan Rpm:
192
Fan Control:
Remote Control
Blade Span:
42"
Product Specifications
Glass:
White
Light Source:
CRI:
90
Light Bulb Requirement::
Style 2:
Restoration
Finish:
Bronze / Dark
Light Kit:
Bulb Base:
Yes
Bulb Type:
Fan Speed:
6
Collection:
Alessandra - LK
Sub Category:
Damp Location
Colour Temperature:
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
8
Rated Average Life:
Fan Rpm:
192
Fan Control:
Remote Control
Blade Span:
42"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.