Generation Lighting | 3JVR52AGP | Jovie Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52" Ceiling Fan
13.50 (in)
Available To Order: 248 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Style 3:
Americana
Category:
Fans
Height:
13.5
Spec Sheet:
Link
Order Minimum:
1
Width:
52
Canopy Dimensions:
5.9"
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Fan Air Flow:
4128
Collection:
Jovie
Motor Size:
153.0 X 15.0
Blade Finish:
Light Grey Weathered Oak/Light Grey Weathered Oak
Fan Downrod:
6"
Fan Mounting System:
Downrod
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Electricity Use:
35
Fan Control:
Wall Mount Control, 4-speed, Dimmer and Manual Reverse
Sub Category:
Damp Location
Product Specifications
Style 3:
Americana
Category:
Fans
13.5
Spec Sheet:
Link
Order Minimum:
1
52
Canopy Dimensions:
5.9"
Vendor Rated Water Resistant
Fan Air Flow:
4128
Collection:
Jovie
Motor Size:
153.0 X 15.0
Blade Finish:
Fan Downrod:
6"
Fan Mounting System:
Downrod
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Electricity Use:
35
Fan Control:
Sub Category:
Damp Location
Beautiful simplicity with impeccable form and function. Jovie is a true cooling system made to blend into any environment with its minimalistic, industrial design. A steel housing and Plywood Blades offer strength and durability. The Jovie 52 in Brushed Steel features a 153.0 X 15.0 4 speed motor with a Twelve degree blade pitch.
About Generation Lighting
What Generation Lighting Specializes In
Why Butler Lighting Partners with Generation Lighting
Ceiling Fan FAQs
You're Currently Viewing
Fans Damp Location by Generation Lighting ( 1 | 3JVR52AGP Jovie )