Savoy House | 30-FD-345-322 | Gibson Collection | Brass | LED Fan D'Lier
10.50 (in)
Available To Order: 9 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 6 | Number of bulbs: 6 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Lumens:
462
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Material:
Metal, Glass, ABS
Height:
10.5
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
Style 1:
Contemporary Modern
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
6
Collection:
Gibson
Glass:
Opal
Bulb Base:
Integrated
Bulbs Included?:
Yes
Colour Temperature:
3000
CRI:
90
Light Source:
LED
Finish:
Brass
Fan Air Flow:
1374
Motor Size:
DC 70 x 43
Bulb Type:
LED
Width:
30
Fan Control:
Remote
Category:
Fans
Sub Category:
Fandeliers
Fan Speed:
6
Fan Electricity Use:
20
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
14"
Blade Finish:
Gold
Light Kit:
Included
Reverse Air:
Product Specifications
Light Bulb Requirement::
Lumens:
462
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Material:
Metal, Glass, ABS
10.5
Vendor Rated Dry Location
Style 1:
Contemporary Modern
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
Collection:
Gibson
Glass:
Opal
Bulb Base:
Integrated
Bulbs Included?:
Colour Temperature:
CRI:
90
Light Source:
Finish:
Brass
Fan Air Flow:
Motor Size:
DC 70 x 43
Bulb Type:
30
Fan Control:
Remote
Category:
Fans
Sub Category:
Fandeliers
Fan Speed:
Fan Electricity Use:
20
Dimmable?:
Blade Span:
14"
Blade Finish:
Gold
Light Kit:
Included
Reverse Air:
The ultra-cool Savoy House Gibson 6-light Fan D'Lier brings a touch of midcentury modern pop to any room with its globes of opal glass and its Warm Brass finish. Integrated, dimmable LED light brings bright and useful light while the DC motor brings efficiency. A handheld remote control is included for extra convenience. Gibson is 30" in width and 10.5" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.