Savoy House | 24-FD-955-322 | Lynx Collection | Brass | LED Fan D'Lier
14.70 (in)
Available To Order: 53 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 36 | Number of bulbs: 6 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Blade Span:
14"
Collection:
Lynx
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Finish:
Brass
Lumens:
888
Height:
14.7
Remote
Category:
Fans
Blade Finish:
Gold
Light Bulb Requirement::
Blade Span:
14"
Collection:
Lynx
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Finish:
Brass
Lumens:
888
24
14.7
Remote
Category:
Fans
Blade Finish:
Gold
The Savoy House Lynx Fan D'Lier brings a cool and contemporary look to your home. Its open rings articulate and hold integrated LED light sources, can be rotated to customize the look and are finished in Warm Brass. Lynx uses an efficient DC motor and has a handheld remote for extra convenience. It is 24" in width and 14.7" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.