Savoy House | 24-FD-945-322 | Hydra Collection | Brass | LED Fan D'Lier
(No reviews yet) Write a Review
Our sales team will check order availability on every order before charging your form of payment!
Weight:
7.70 LBS
14.00 (in)
Available To Order: 40 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Light Source:
LED
Voltage:
120 Volt
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Bulb Type:
LED
Collection:
Hydra
Number Of Bulbs:
1
Lumens:
1346
Height:
14
Colour Temperature:
3000
Finish:
Brass
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 36 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 1:
Contemporary Modern
Material:
Metal, ABS
Bulbs Included?:
Yes
CRI:
90
Width:
24
Dimmable?:
Yes
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
Fan Air Flow:
Motor Size:
DC 70 x 43
Bulb Base:
Integrated
Blade Span:
14"
Fan Electricity Use:
20
Category:
Fans
Fan Control:
Remote
Sub Category:
Fandeliers
Blade Finish:
Gold
Fan Speed:
6
Reverse Air:
Light Kit:
Included
Product Specifications
Light Source:
Voltage:
120 Volt
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Bulb Type:
Collection:
Hydra
Number Of Bulbs:
1
Lumens:
Colour Temperature:
Finish:
Brass
Light Bulb Requirement::
Style 1:
Contemporary Modern
Material:
Metal, ABS
Bulbs Included?:
CRI:
90
24
Dimmable?:
Vendor Rated Dry Location
Fan Air Flow:
Motor Size:
DC 70 x 43
Bulb Base:
Integrated
Blade Span:
14"
Fan Electricity Use:
20
Category:
Fans
Fan Control:
Remote
Sub Category:
Fandeliers
Blade Finish:
Gold
Fan Speed:
6
Reverse Air:
Light Kit:
Included
Add a hint of magic to your home with the Savoy House Hydra Fan D'Lier, which blends the chandelier and the ceiling fan into one fabulously fashionable fixture. Its swirling bands of integrated LED light encircle the fan, which is finished in Warm Brass. Hydra uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 24" in width and 14" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.