Savoy House | 24-FD-945-89 | Hydra Collection | Black | LED Fan D'Lier
(No reviews yet) Write a Review
Our sales team will check order availability on every order before charging your form of payment!
Weight:
7.70 LBS
14.00 (in)
Available To Order: 37 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 36 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 1:
Contemporary Modern
Number Of Bulbs:
1
Collection:
Hydra
Lumens:
1346
14
Fan Speed:
Colour Temperature:
3000
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Blade Finish:
Black
Blade Span:
14"
Finish:
Black
Light Bulb Requirement::
Style 1:
Contemporary Modern
Number Of Bulbs:
1
Collection:
Hydra
Light Source:
Fan Speed:
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Blade Span:
14"
Included
Add a hint of magic to your home with the Savoy House Hydra Fan D'Lier, which blends the chandelier and the ceiling fan into one fabulously fashionable fixture. Its swirling bands of integrated LED light encircle the fan, which is finished in Matte Black. Hydra uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 24" in width and 14" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.