Savoy House | 23-FD-645-89 | Vesta Collection | Black | LED Fan D'Lier
(No reviews yet) Write a Review
Our sales team will check order availability on every order before charging your form of payment!
Weight:
9.50 LBS
Width:
23.00 (in)
Height:
9.00 (in)
Available To Order: 44 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Motor Size:
DC 70 x 43
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 36 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 1:
Transitional
Lumens:
1451
Height:
9
Material:
Metal, Glass, ABS
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
CRI:
90
Dimmable?:
Yes
Bulb Base:
Integrated
Collection:
Vesta
Fan Control:
Remote
Bulbs Included?:
Yes
Fan Air Flow:
1374
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Light Kit:
Included
Blade Finish:
Black
Category:
Fans
Width:
23
Voltage:
120 Volt
Bulb Type:
LED
Fan Electricity Use:
20
Sub Category:
Fandeliers
Light Source:
LED
Colour Temperature:
Finish:
Black
Reverse Air:
Blade Span:
14"
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Motor Size:
DC 70 x 43
Light Bulb Requirement::
Style 1:
Transitional
Lumens:
9
Material:
Metal, Glass, ABS
Vendor Rated Dry Location
CRI:
90
Dimmable?:
Bulb Base:
Integrated
Collection:
Vesta
Fan Control:
Remote
Bulbs Included?:
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
2.22"x7.5"x7.5"
Light Kit:
Included
Blade Finish:
Category:
Fans
23
Voltage:
120 Volt
Bulb Type:
Fan Electricity Use:
20
Sub Category:
Fandeliers
Light Source:
Colour Temperature:
Finish:
Reverse Air:
Blade Span:
14"
Cool and cutting-edge, the Savoy House Vesta Fan D'Lier reinvents the chandelier and the ceiling fan in one fabulously fashionable fixture. Bands of integrated LED light surround the fan, which is finished in Matte Black. Vesta uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 23" in width and 9" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.