Modern Forms Fans | FR-W2204-58-MB/DK | Torque Collection | Black | 58"Ceiling Fan
10.60 (in)
Available To Order: 215 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Torque
Width:
58
Finish:
Black
Height:
10.6
Material:
Aluminum Body, ABS Blades, and Steel Decorative Cap
Motor Size:
120 X 25
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
162
Voltage:
120 Volt
Blade Span:
58"
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5
Blade Finish:
Distressed Koa
Canopy Dimensions:
7"
Fan Downrod:
4.5"
Transitional
Product Specifications
Collection:
Torque
Finish:
Black
10.6
Material:
Motor Size:
120 X 25
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
162
Voltage:
120 Volt
Blade Span:
58"
Light Bulb Requirement::
Blade Finish:
Distressed Koa
Canopy Dimensions:
7"
Fan Downrod:
4.5"