Modern Forms Fans | FR-W1809-54L-MB | Lotus Collection | Black | 54"Ceiling Fan
14.20 (in)
Available To Order: 378 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 13 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Blade Type:
ABS
Lumens:
1100
Style 2:
Transitional
Collection:
Lotus
Height:
14.2
Finish:
Black
Fan Downrod:
4.5"
Fans
Glass:
White
Colour Temperature:
3000
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
5.91"
Width:
54
Motor Size:
125 X 30
Fan Rpm:
167
Light Source:
LED
CRI:
90
Bulb Type:
Module
Light Kit:
Included
Blade Span:
54"
Blade Finish:
Matte Black
Wet Location
Rated Average Life:
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Number Of Bulbs:
1
Fan Speed:
Light Bulb Requirement::
Blade Type:
ABS
Lumens:
Style 2:
Transitional
Collection:
Lotus
14.2
Finish:
Black
Fan Downrod:
4.5"
Fans
Glass:
White
Colour Temperature:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
5.91"
Motor Size:
125 X 30
Fan Rpm:
167
Light Source:
LED
CRI:
90
Bulb Type:
Module
Light Kit:
Included
Blade Span:
54"