Modern Forms Fans | FR-W1806-56L-OB/DW | Cervantes Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
13.90 (in)
Available To Order: 2 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Fan Electricity Use:
30
Collection:
Cervantes
Lumens:
1600
Width:
56
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Bulb Base:
LED Module
Finish:
Bronze / Dark
Fan Mounting System:
Downrod
Height:
13.9
Voltage:
120 Volt
Style 1:
Transitional
Fan Speed:
6
Number Of Bulbs:
1
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Blade Span:
56"
Fan Air Flow:
6577
Colour Temperature:
Fan Control:
Remote
Blade Finish:
Dark Walnut
Rated Average Life:
Canopy Dimensions:
5.91"
Dimmable?:
Yes
Bulb Type:
Module
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Motor Size:
125 X 30
Sub Category:
Wet Location
Fan Downrod:
4.5"
Blade Type:
ABS
Light Source:
LED
Category:
Fans
Reverse Air:
Yes
Fan Rpm:
153
Light Kit:
Included
CRI:
90
Product Specifications
Fan Electricity Use:
30
Collection:
Cervantes
Lumens:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Bulb Base:
LED Module
Finish:
Bronze / Dark
Fan Mounting System:
Downrod
13.9
Voltage:
120 Volt
Style 1:
Transitional
Fan Speed:
6
Number Of Bulbs:
1
Vendor Rated Waterproof
Blade Span:
56"
Fan Air Flow:
Colour Temperature:
Fan Control:
Remote
Blade Finish:
Dark Walnut
Rated Average Life:
Canopy Dimensions:
5.91"
Dimmable?:
Bulb Type:
Module
Light Bulb Requirement::
Motor Size:
125 X 30
Sub Category:
Wet Location
Fan Downrod:
4.5"