Modern Forms Fans | FR-W1801-60L-MB | Wynd Collection | Black | 60"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 625 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Width:
60
Fan Rpm:
124
Material:
Aluminum, ABS Blades, With Acrylic Lens
Colour Temperature:
3000
Blade Span:
60"
Finish:
Black
Blade Finish:
Matte Black
Canopy Dimensions:
5.91"
Fan Air Flow:
Downrod
Category:
Fans
Fan Downrod:
4.5"
Dimmable?:
Fan Rpm:
124
Material:
Blade Span:
60"
Finish:
Black
Blade Finish:
Matte Black
Canopy Dimensions:
5.91"
Fan Air Flow:
Downrod
Category:
Fans
Fan Downrod:
4.5"
Dimmable?:
125 X 30
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.