Modern Forms Fans | FR-W1801-42L-35-BZ | Wynd Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 148 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Colour Temperature:
3500
Fan Electricity Use:
27
Finish:
Bronze / Dark
Blade Finish:
Bronze
Fan Speed:
6
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
4.5"
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Electricity Use:
27
Finish:
Bronze / Dark
Reverse Air:
Blade Finish:
Bronze
Fan Speed:
6
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
4.5"
Fans
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" works great in living rooms and medium-sized spaces, and the 60" is great for large spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.