Modern Forms Fans | FR-W1801-42L-27-SS | Wynd Collection | Pewter, Nickel, Silver | 42"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 229 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Material:
Stainless Body With ABS Blades
Style 1:
Transitional
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
1
Lumens:
1600
Motor Size:
125 X 20
Dimmable?:
Yes
Rated Average Life:
50000
Collection:
Wynd
Colour Temperature:
Blade Span:
42"
Light Kit:
Included
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Sub Category:
Wet Location
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Air Flow:
Bulb Type:
Module
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Fan Electricity Use:
27
ABS
Canopy Dimensions:
5.91"
Category:
Fans
CRI:
90
Light Source:
LED
Height:
14
Width:
42
Fan Control:
Remote
Bulb Base:
LED Module
Fan Mounting System:
Downrod
Blade Finish:
Stainless Steel
Fan Rpm:
210
Reverse Air:
Yes
Fan Downrod:
4.5"
Product Specifications
Material:
Stainless Body With ABS Blades
Style 1:
Transitional
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
1
Lumens:
Motor Size:
125 X 20
Dimmable?:
Rated Average Life:
Collection:
Wynd
Colour Temperature:
Blade Span:
42"
Light Kit:
Included
Vendor Rated Waterproof
Sub Category:
Wet Location
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Air Flow:
Bulb Type:
Module
Light Bulb Requirement::
Fan Electricity Use:
27
ABS
Canopy Dimensions:
5.91"
Category:
Fans
CRI:
90
Light Source:
LED
14
Fan Control:
Remote
Bulb Base:
LED Module
Fan Mounting System:
Downrod
Blade Finish:
Stainless Steel
Fan Rpm:
210
Reverse Air:
Fan Downrod:
4.5"
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" works great in living rooms and medium-sized spaces, and the 60" is great for large spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.