Matthews Fan Company | AK-MWH-MWH-56 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 108 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Style 2:
Restoration
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Matte White
Fan Control:
Remote Control
Width:
56
Sub Category:
Wet Location
Height:
8
Collection:
Alessandra
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
56"
Category:
Fans
Finish:
Bronze / Dark
Product Specifications
Style 2:
Restoration
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Matte White
Fan Control:
Remote Control
Sub Category:
Wet Location
8
Collection:
Alessandra
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
56"
Category:
Fans
Finish:
Bronze / Dark
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.