Matthews Fan Company | AK-MWH-BW-72 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 108 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Rpm:
107
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Width:
72
Remote Control
Category:
Fans
Collection:
Alessandra
Style 1:
Contemporary Modern
Sub Category:
Wet Location
Blade Span:
72"
Fan Downrod:
10"
Product Specifications
Fan Rpm:
107
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Remote Control
Category:
Fans
Collection:
Alessandra
Style 1:
Contemporary Modern
8
Sub Category:
Wet Location
Blade Span:
72"
Fan Downrod:
10"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.