Matthews Fan Company | AK-BRBR-GA-42 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 33 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Downrod:
10"
8
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
192
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Blade Span:
42"
Width:
42
Fan Downrod:
10"
8
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
192
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Blade Span:
42"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.