Matthews Fan Company | AK-BRBR-BW-72 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 128 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Speed:
6
Width:
72
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Category:
Fans
Blade Span:
72"
Product Specifications
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Category:
Fans
Blade Span:
72"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.