Matthews Fan Company | AK-BRBR-BN-56 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 36 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Width:
56
Fan Speed:
6
Sub Category:
Wet Location
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
138
Finish:
Bronze / Dark
Fan Air Flow:
7258
Height:
8
Category:
Fans
Blade Finish:
Brushed Nickel
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
56"
Fan Control:
Remote Control
Style 2:
Restoration
Collection:
Alessandra
Fan Speed:
6
Sub Category:
Wet Location
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
138
Finish:
Bronze / Dark
Fan Air Flow:
7258
8
Category:
Fans
Blade Finish:
Brushed Nickel
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
56"
Fan Control:
Remote Control
Style 2:
Restoration
Collection:
Alessandra
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.