Matthews Fan Company | AK-BN-WN-42 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 1 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Width:
42
Style 2:
Restoration
Collection:
Alessandra
Blade Span:
42"
Style 1:
Contemporary Modern
Finish:
Bronze / Dark
Height:
8
Blade Type:
ABS
Sub Category:
Wet Location
Fan Control:
Remote Control
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
192
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Walnut Tone
Product Specifications
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 2:
Restoration
Collection:
Alessandra
Blade Span:
42"
Style 1:
Contemporary Modern
Finish:
Bronze / Dark
8
Blade Type:
ABS
Sub Category:
Wet Location
Fan Control:
Remote Control
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
192
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Walnut Tone
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.