Matthews Fan Company | AK-BK-BN-56 | Alessandra Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 36 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Width:
56
Height:
8
Fan Air Flow:
7258
Fan Rpm:
138
Alessandra
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
56"
Fan Control:
Remote Control
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Brushed Nickel
8
Fan Air Flow:
7258
Fan Rpm:
138
Alessandra
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
56"
Fan Control:
Remote Control
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Brushed Nickel
Sub Category:
Wet Location
6
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.