Visual Comfort Fan | 6LFR72RZWBBSD | Loft Collection | Two-Tone | 72"Ceiling Fan
13.00 (in)
Available To Order: 75 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Lumens:
1080
Height:
13
Collection:
Loft
Light Source:
LED
Bulbs Included?:
Yes
Voltage:
120 Volt
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 20 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Array | Light Source: LED
CRI:
90
Bulb Type:
Array
Rated Average Life:
50000
Style 2:
Transitional
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Number Of Bulbs:
1
Glass:
Frosted
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
5.5"
Fan Control:
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
Width:
72
Fan Electricity Use:
19
Finish:
Two-Tone
Bulb Base:
Integrated
Light Kit:
Included
Motor Size:
125.0 X 25.0
Spec Sheet:
Link
Category:
Fans
Fan Downrod:
8"
Blade Finish:
Matte White/Matte White
Sub Category:
Damp Location
Fan Mounting System:
Downrod
Order Minimum:
1
Product Specifications
Lumens:
13
Collection:
Loft
Light Source:
LED
Bulbs Included?:
Yes
Voltage:
120 Volt
Light Bulb Requirement::
CRI:
90
Bulb Type:
Array
Rated Average Life:
Style 2:
Transitional
Vendor Rated Water Resistant
Number Of Bulbs:
Glass:
Frosted
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
5.5"
Fan Control:
72
Fan Electricity Use:
19
Finish:
Two-Tone
Bulb Base:
Integrated
Light Kit:
Included
Motor Size:
125.0 X 25.0
Spec Sheet:
Link
Category:
Fans
Fan Downrod:
8"
Blade Finish:
Matte White/Matte White
Sub Category:
Damp Location
Fan Mounting System:
Downrod
Order Minimum:
The Sean Lavin Loft 72 in Matte White features a 125.0 X 25.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch. With a unique split blade iron design, two-tone finish combinations and extruded aluminum blades, Loft is ideal for modern homes and commercial environments. The large-scale 96" fan has a powerful DC motor that uses minimal electricity and a bright white energy-saving LED downlight. Circulate air and create a strong base of ambient light in your projects with Loft by Sean Lavin.