Visual Comfort Fan | 3RZR52RZW | Rozzen Collection | White | 52"Ceiling Fan
12.60 (in)
Available To Order: 841 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Style 3:
Americana
Collection:
Rozzen
Fan Electricity Use:
21
Fan Air Flow:
5310
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Motor Size:
125.0 X 16.0
Canopy Dimensions:
5.9"
Fan Mounting System:
Downrod
Order Minimum:
1
Height:
12.6
Width:
52
Fan Control:
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
Spec Sheet:
Link
Category:
Fans
Fan Downrod:
6"
Blade Finish:
Matte White/Matte White
Finish:
White
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Light Kit:
Adaptable
Sub Category:
Damp Location
Product Specifications
Style 3:
Americana
Collection:
Rozzen
Fan Electricity Use:
21
Fan Air Flow:
5310
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Motor Size:
125.0 X 16.0
Canopy Dimensions:
5.9"
Fan Mounting System:
Downrod
Order Minimum:
1
12.6
52
Fan Control:
Spec Sheet:
Link
Category:
Fans
Fan Downrod:
6"
Blade Finish:
Matte White/Matte White
Finish:
White
Vendor Rated Water Resistant
Light Kit:
Adaptable
Sub Category:
Damp Location
Simple in look, but elegant in function. The Rozzen Ceiling Fan brings a sleek, minimalistic design that blends into any modern environment with genius functionality. A metal housing and Plywood Blades for lasting durability, this fan option features a Universal light kit. Includes a handheld remote and features a 6-speed DC motor for high-efficiency airflow. The Rozzen 52 in Matte White features a 125.0 X 16.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch.