Visual Comfort Fan | 3MAVR60BKBK | Maverick Collection | Black | 60"Ceiling Fan
13.70 (in)
Available To Order: 523 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulbs Not Included
Material:
Steel
Width:
60
Height:
13.7
Canopy Dimensions:
6.4"
Blade Finish:
Matte Black/Matte Black
Style 2:
Transitional
Fan Air Flow:
6637
Fan Downrod:
6"
Sub Category:
Damp Location
Finish:
Black
Category:
Fans
Product Specifications
Bulbs Not Included
Material:
Steel
Spec Sheet:
Link
60
Downrod
13.7
Canopy Dimensions:
6.4"
Blade Finish:
Matte Black/Matte Black
Style 2:
Transitional
Fan Air Flow:
6637
Fan Downrod:
6"
Sub Category:
Damp Location
Finish:
Black
Category:
Fans
The Maverick 60 in Matte Black w Matte Black Blades features an 85.0 X 28.0 6-speed motor with a Thirteen-degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor, and super energy-efficiency, the 60" Maverick ceiling fan features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick has a 60-inch blade sweep and a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for living rooms, great rooms, or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds. It reverses and is available in six distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades, Matte Black housing with Matte Black blades and Matte White housing with Matte White blades. All versions feature beautiful hand-carved balsa wood blades. ENERGY STAR qualified. Maverick fans are damp-rated and may be used indoors and in covered outdoor spaces.