Matthews Fan Company | NKXL-TB-BK-72 | Nan XL Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
10.00 (in)
Available To Order: 15 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Finish:
Bronze / Dark
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Matte Black
Fan Downrod:
10"
Solid Wood
Product Specifications
Finish:
Bronze / Dark
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Matte Black
Fan Downrod:
10"
Solid Wood
Designed by Chicago architect Stephen Katz, the Nan XL ceiling fan is a revolutionary take on ceiling fans, incorporating traditional design with superior performance and functionality to meet the aesthetic needs and challenges of any space. The Nan XL fan feels at home in any setting from casual to commercial and everything in between. This timeless ceiling fan works in residential environments, restaurants, hospitality or even office settings. The Nan XL fan has the perfect amount of design presence for any size room or season. The fully adjustable fan motor speeds makes moving the right amount of air simple and easy. The Nan XL fan will feel like a natural part of the room and enhance any space with a fresh breeze. Also available is the standard Nan fan with smaller diameter options: 42", 52" and 60".