Matthews Fan Company | NKXL-MWH-LM-72 | Nan XL Collection | White | 72"Ceiling Fan
10.00 (in)
Available To Order: 43 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Nan XL
Style 2:
Transitional
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 1:
Traditional
Width:
72
Fan Air Flow:
8681
Fan Rpm:
102
Height:
10
Finish:
White
Blade Type:
Solid Wood
Style 3:
Farmhouse
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Blade Finish:
Light Maple Tone
Sub Category:
Damp Location
Fan Control:
Remote Control and Wall Control
Blade Span:
72"
Fan Speed:
6
Fan Electricity Use:
36
Product Specifications
Collection:
Nan XL
Style 2:
Transitional
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 1:
Traditional
Fan Air Flow:
8681
Fan Rpm:
102
Finish:
White
Blade Type:
Solid Wood
Style 3:
Farmhouse
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Blade Finish:
Light Maple Tone
Sub Category:
Damp Location
Fan Control:
Blade Span:
72"
Fan Speed:
6
Fan Electricity Use:
36
Designed by Chicago architect Stephen Katz, the Nan XL ceiling fan is a revolutionary take on ceiling fans, incorporating traditional design with superior performance and functionality to meet the aesthetic needs and challenges of any space. The Nan XL fan feels at home in any setting from casual to commercial and everything in between. This timeless ceiling fan works in residential environments, restaurants, hospitality or even office settings. The Nan XL fan has the perfect amount of design presence for any size room or season. The fully adjustable fan motor speeds makes moving the right amount of air simple and easy. The Nan XL fan will feel like a natural part of the room and enhance any space with a fresh breeze. Also available is the standard Nan fan with smaller diameter options: 42", 52" and 60".