Matthews Fan Company | AKLK-BRBR-BK-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 152 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Blade Finish:
Matte Black
Fan Air Flow:
Width:
42
Fan Control:
Remote Control
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
192
Category:
Fans
Blade Span:
42"
Blade Finish:
Matte Black
Fan Air Flow:
Remote Control
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
192
Category:
Fans
Blade Span:
42"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.