Craftmade | SNT72FB5 | Santori 72 Indoor/Outdoor Collection | Black | 72"Ceiling Fan
16.45 (in)
Available To Order: 189 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Santori 72 Indoor/Outdoor
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 1:
Transitional
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Fan Air Flow:
7587
Blade Type:
Solid wood
Height:
16.45
Voltage:
120 Volt
Width:
72
Sub Category:
Damp Location
Fan Control:
Remote
Motor Size:
165x70
Canopy Dimensions:
2.44"x7.17"
Blade Finish:
Flat Black
Finish:
Black
Fan Downrod:
6"
Reverse Air:
Yes
Light Kit:
Optional (Not Included)
Blade Span:
72"
Spec Sheet:
Link
Product Specifications
Collection:
Santori 72 Indoor/Outdoor
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Style 1:
Transitional
Vendor Rated Water Resistant
Fan Air Flow:
Blade Type:
Solid wood
Voltage:
120 Volt
Sub Category:
Damp Location
Fan Control:
Remote
Motor Size:
165x70
Canopy Dimensions:
2.44"x7.17"
Blade Finish:
Flat Black
Finish:
Black
Fan Downrod:
6"
Reverse Air:
Yes
Light Kit:
Optional (Not Included)
Blade Span:
72"
Spec Sheet:
Link
The Craftmade Santori 72" ceiling fan is the perfect combination of excellent performance, exceptional value and timeless style. The Craftmade Santori 60" ceiling fan includes IDC remote and wall controls, energy efficient 6-speed, reversible DC motor, updated straight blade arms and custom blades. Brushed Polished Nickel is for indoor use only. Espresso, Flat Black and Matte White are damp rated for both indoor and outdoor use.