Savoy House | 26-335-FD-272 | Vireo Collection | Pewter, Nickel, Silver | Six Light Fan D'lier
Height:
8.90 (in)
Available To Order: 25 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 6 | Number of bulbs: 6 | Bulb Type: A19 | Light Source: Incandescent/LED
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
Lumens:
550
Voltage:
120 Volt
Collection:
Vireo
Height:
8.9
Number Of Bulbs:
6
Material:
Metal, Mica, Glass, ABS
Motor Size:
AC 104 x 144
Style 1:
Transitional
Width:
26
CRI:
90
Bulbs Included?:
Yes
Canopy Dimensions:
2.13"x7.25"x7.25"
Colour Temperature:
3000
Blade Span:
14"
Bulb Type:
A19
Light Source:
Incandescent/LED
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Downrod:
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
Blade Finish:
Silver
Fan Air Flow:
Bulb Base:
E26
Category:
Fans
Fan Control:
Remote
Dimmable?:
Yes
Fan Electricity Use:
38
Fan Speed:
3
Reverse Air:
Fan Mounting System:
No
Light Kit:
Included
Sub Category:
Fandeliers
Product Specifications
Light Bulb Requirement::
Vendor Rated Dry Location
Lumens:
550
Voltage:
120 Volt
Collection:
Vireo
8.9
Number Of Bulbs:
6
Material:
Metal, Mica, Glass, ABS
Motor Size:
AC 104 x 144
Style 1:
Transitional
26
CRI:
90
Bulbs Included?:
Canopy Dimensions:
2.13"x7.25"x7.25"
Colour Temperature:
Blade Span:
14"
Bulb Type:
A19
Light Source:
Incandescent/LED
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Downrod:
Blade Finish:
Silver
Fan Air Flow:
Bulb Base:
E26
Category:
Fans
Fan Control:
Remote
Dimmable?:
Fan Electricity Use:
38
Fan Speed:
3
Reverse Air:
Fan Mounting System:
No
Light Kit:
Included
Sub Category:
Fandeliers
The Savoy House Vireo Fan D'Lier is sleek, sophisticated and provides superb comfort. It has the streamlined style of a contemporary chandelier and the functionality of a ceiling fan. The drum-shaped shade showcases a silver mica shade that pairs nicely with the silver dust finish. This fixture is 26" wide and 8.9" high. Six dimmable 6W LED bulbs are included, providing plenty of glare-free illumination. A handheld remote is also included, so you have independent fan and light control close at hand.