Savoy House | 25-FD-1650-89 | Astoria Collection | Black | Four Light Fan D'lier
11.50 (in)
Available To Order: 15 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Material:
Metal, Cane, ABS
Canopy Dimensions:
2"x7.25"x7.25"
Voltage:
120 Volt
Width:
25
Category:
Fans
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 8 | Number of bulbs: 4 | Bulb Type: E26 | Light Source: Incandescent/LED
Finish:
Black
Lumens:
870
CRI:
90
Collection:
Astoria
Bulbs Included?:
Yes
Height:
11.5
Dimmable?:
Yes
Style 1:
Transitional
Number Of Bulbs:
4
Fan Control:
Remote
Bulb Type:
E26
Bulb Base:
E26
Fan Downrod:
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
Glass:
Woven/Natural
Fan Electricity Use:
33
Fan Air Flow:
1346
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
Fan Speed:
3
Light Kit:
Included
Light Source:
Incandescent/LED
Blade Finish:
Black
Blade Span:
14"
Reverse Air:
Motor Size:
AC 104 x 144
Colour Temperature:
Sub Category:
Fandeliers
Product Specifications
Material:
Metal, Cane, ABS
Canopy Dimensions:
2"x7.25"x7.25"
Voltage:
120 Volt
25
Category:
Fans
Light Bulb Requirement::
Finish:
Lumens:
870
CRI:
90
Collection:
Astoria
Bulbs Included?:
11.5
Dimmable?:
Style 1:
Transitional
Number Of Bulbs:
4
Fan Control:
Remote
Bulb Type:
Bulb Base:
Fan Downrod:
Glass:
Woven/Natural
Fan Electricity Use:
33
Fan Air Flow:
Vendor Rated Dry Location
Fan Speed:
3
Light Kit:
Included
Light Source:
Incandescent/LED
Blade Finish:
Blade Span:
14"
Reverse Air:
Motor Size:
AC 104 x 144
Colour Temperature:
Sub Category:
Fandeliers
Bring in a tropical breeze with the Savoy House Astoria Fan D'Lier! With its natural cane shade and matte black finish, it's excellent for adding casual vibes to the home. Let the organic look of Astoria transport you to lush surroundings. Astoria is 11.5" in height and 25" in width. It uses four standard size bulbs of up to 8 watts per bulb. For indoor use only. Comes with 80" of cord.