Savoy House | 24-FD-1698-143 | Hayward Collection | Black | Four Light Fan D'lier
11.40 (in)
Available To Order: 16 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Finish:
Black
Height:
11.4
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 8 | Number of bulbs: 4 | Bulb Type: E26 | Light Source: Incandescent/LED
Light Source:
Incandescent/LED
Fan Electricity Use:
29
Bulb Type:
E26
Blade Span:
12"
Material:
Metal, Glass, ABS
Colour Temperature:
3000
Fan Air Flow:
1222
Number Of Bulbs:
4
Bulb Base:
E26
Voltage:
120 Volt
Reverse Air:
Yes
Sub Category:
Fandeliers
Motor Size:
AC 104 x 144
Lumens:
870
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
Collection:
Hayward
Canopy Dimensions:
2"x7.25"x7.25"
Dimmable?:
Yes
Style 1:
Transitional
Fan Downrod:
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
Blade Finish:
Black
CRI:
90
Bulbs Included?:
Fan Speed:
3
Width:
23
Fan Control:
Remote
Category:
Fans
Light Kit:
Included
Product Specifications
Finish:
11.4
Light Bulb Requirement::
Light Source:
Incandescent/LED
Fan Electricity Use:
29
Bulb Type:
Blade Span:
12"
Material:
Metal, Glass, ABS
Colour Temperature:
Fan Air Flow:
Number Of Bulbs:
4
Bulb Base:
Voltage:
120 Volt
Reverse Air:
Sub Category:
Fandeliers
Motor Size:
AC 104 x 144
Lumens:
870
Vendor Rated Dry Location
Collection:
Hayward
Canopy Dimensions:
2"x7.25"x7.25"
Dimmable?:
Style 1:
Transitional
Fan Downrod:
Blade Finish:
CRI:
90
Bulbs Included?:
Fan Speed:
3
23
Fan Control:
Remote
Category:
Fans
Light Kit:
Included
Take a closer look because this bold and beautiful pendant light is actually a Fan D'Lier. Swirling, mesmerizing strie piastra glass surrounds the lights and fan elements within the Savoy House Hayward 4-light Fan D'Lier, skillfully combining function and fashion. The matte black frame showcases warm brass accents for another dimension of style. Hayward is 15.36" in height and 23" in width. It uses four standard size bulbs of up to 8 watts per bulb. Comes with 80" of cord.