Craftmade | RVL28CH4 | Reveal Fandelier Collection | Chrome | 24"Ceiling Fan
17.31 (in)
Available To Order: 113 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Light Kit:
Integrated
Height:
17.31
Bulb Base:
E12
Number Of Bulbs:
5
Style 1:
Contemporary Modern
Glass:
Clear
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 20 | Number of bulbs: 5 | Bulb Type: Candelabra
Blade Span:
24"
Colour Temperature:
3000
Dimmable?:
Yes
Voltage:
120 Volt
Finish:
Chrome
Material:
Silicon Steel,Steel,Plastic,Copper,Aluminum
CRI:
80
Rated Average Life:
Sub Category:
Fandeliers
Spec Sheet:
Link
Bulb Type:
Candelabra
Category:
Fans
Collection:
Reveal Fandelier
Fan Downrod:
6"
Canopy Dimensions:
2.2"x6.03"
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Clear Acrylic
Reverse Air:
Yes
Width:
24
Fan Control:
Remote/WiFi
Blade Type:
Polycarbonate
Fan Air Flow:
Motor Size:
123x10
Product Specifications
Light Kit:
Integrated
Bulb Base:
E12
Number Of Bulbs:
5
Style 1:
Contemporary Modern
Glass:
Clear
Light Bulb Requirement::
Blade Span:
24"
Colour Temperature:
Dimmable?:
Voltage:
120 Volt
Finish:
Chrome
Material:
CRI:
80
Rated Average Life:
Sub Category:
Fandeliers
Spec Sheet:
Link
Bulb Type:
Candelabra
Category:
Fans
Collection:
Reveal Fandelier
Fan Downrod:
6"
Canopy Dimensions:
2.2"x6.03"
Fan Speed:
Blade Finish:
Clear Acrylic
Reverse Air:
Fan Control:
Remote/WiFi
Blade Type:
Polycarbonate
Fan Air Flow:
Motor Size:
123x10
Brilliant illumination is revealed through the gentle waves of clear acrylic rods wrapping our Reveal 28" Fandelier. Featuring an energy-saving, 6-speed reversible DC motor, set of four custom clear polycarbonate blades, the Reveal is ideal where limited space or design requires a unique solution with contemporary style. This five light (bulbs not included) fandelier is controlled using the included remote control or integrated Wi-Fi featuring breeze and timer functions compatible for use with most smart home devices, smartphones, and systems with no additional hub needed.